Haber

BM İcra Direktörü: Karadeniz Tahıl Girişimi milyonlar için hayat kurtarıcı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Beslenme Programı (WFP) İcra Direktörü Cindy McCain, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin milyonlarca insan için hayat kurtarıcı olduğunu belirterek, “Dünyanın her yerinde mücadele eden aileler paralel olmayı hak etmiyor. Bu savaşın kurbanları. Bir yolunu bulmalıyız.” ifadesini kullandı.

Merkezi Roma’da bulunan WFP’nin İcra Direktörü McCain, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesine ilişkin Twitter hesabından bir değerlendirme yaptı.

“Karadeniz Tahıl Girişimi, benzeri görülmemiş bir küresel açlık krizi sırasında milyonlar için bir cankurtaran oldu. Ancak bugün Rusya buna son vermeyi seçti. Dünyanın dört bir yanında mücadele eden aileler, bu savaşın paralel kurbanları olmayı hak etmiyor. İleriye dönük bir yol.” Bulmalıyız.” yorumunu yaptı.

Rusya’dan “tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi” açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 17 Temmuz’a kadar uzatılan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek” dedi. ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz anlaşmanın rus kısmı yerine getirilmemiştir.” sözlerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

habergolpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu