Haber

Rusya Ermenistan’a nota gönderdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ermeni siyasetçilerin Rusya karşıtı açıklamaları ve Ermenistan ile ABD arasında ortak tatbikat yapılacağı duyurusunun ardından Ermenistan’a nota gönderdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ermeni siyasetçilerin Rusya ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) aleyhine yaptığı açıklamaların ardından Ermenistan’ın Moskova Büyükelçisi Vagharshak Harutyunyan’ın bakanlık binasına çağrıldığı belirtildi. Açıklamada, “Son günlerde Rusya ve ikili ilişkilerin Ermeni siyasi çevreleri ve siyasi elitleri tarafından sorgulandığına dikkat çektik. Bu bağlamda Ermeni yönetimi, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Roma Statüsü’nün onaylanma sürecini başlattı ve Ermenistan Başbakanı’nın eşi Anna Hakobyan’ın Kiev’de, “Nazi rejimine insani yardım götürmek için Kiev’e gitmesi ve ABD’nin katılımıyla Ermenistan topraklarında askeri tatbikatlar düzenlemesi de dahil olmak üzere bir dizi düşmanca adım attı.” söz konusu.

Açıklamada ayrıca, “Bu konuyla ilgili olarak Ermenistan’ın Moskova Büyükelçisi Vagharshak Harutyunyan, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve kendisine sert bir sunum yapılmıştır. Ayrıca Ermenistan Ulusal Meclisi Lideri Alen Simonyan da, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın (Rusya Dışişleri Bakanlığı) resmi temsilcisine 6 Eylül’de “Sözcüsü Maria Zakharova’ya, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na yönelik saldırgan açıklamalarının kabul edilmediğini belirten bir protesto notası sunuldu. “

Açıklamanın sonunda tüm bu gelişmelere rağmen Rusya ve Ermenistan’ın ittifak ilişkilerini sürdüreceği inancı vurgulanarak şöyle denildi: “Aynı zamanda Moskova, Rusya ve Ermenistan’ın müttefik kaldığına ve tüm ikili ilişkilerin devam ettiğine inanılıyor. Ortaklığı ve ilişkileri güçlendirmeyi amaçlayan anlaşmalar ülke halkının yararına uygulanacaktır.” Söylendi.

Ne oldu?

Ermenistan Savunma Bakanlığı, ABD ile Ermeni orduları arasında ortak tatbikat düzenleneceğini duyurdu. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Batılı bir medya kuruluşuna yaptığı açıklamada, Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ’dan kendi inisiyatifleriyle çekilebileceğini belirtti. Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’nın Ermeni yönetimine karşı yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu