Haber

Türkiye’den ve dünyadan tepki yağdı! Danimarka’dan Kur’an-ı Kerim açıklaması

Danimarka Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Danimarka hükümeti Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını kınıyor. Kutsal metinleri ve diğer dini sembolleri yakmak, başkalarının dinine saygısızlık eden utanç verici bir eylemdir.” BENsolmalar dahil edildi.

Açıklamada, “Danimarka din özgürlüğüne sahiptir ve birçok Danimarka vatandaşı Müslümandır. Onlar, Danimarka nüfusunun değerli bir parçasıdır.” değerlendirme yapıldı.

Açıklamada, Danimarka’nın ifade ve toplanma özgürlüğüne saygı gösterilmesi gerektiği vurgulanırken, protesto hakkının desteklendiği ancak barışçıl kalması gerektiğine dikkat çekildi.

DANİMARKA’DA KURAN’A YÖNELİK SALDIRILAR

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” adlı marjinal grubun üyeleri dün Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

İslam aleyhine pankartlar açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan küme üyeleri, Irak bayrağını ve Kuran’ı Kerim’i yere atarak üzerine bastı.

Danske Patrioter adlı marjinal grup daha önce Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran’a baskın düzenleyerek İslam’a hakaret etmişti.

AŞIRI SAĞ PALUDAN KURAN’I YAKIN

Danimarka’da aşırı sağcı Katı Yön Partisi’nin (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, 27 Ocak’ta Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde ve Kopenhag’da bir caminin yanında Kuran-ı Kerim yaktı.

Kalabalık polis çemberindeki hareketler sırasında kimsenin Paludan’a yaklaşmasına izin verilmedi.

Paludan’ın bu provokasyonuna Türkiye Cumhuriyeti makamlarından tepkiler geldi. 18 Nisan’da İstanbul 2 Nolu Barosu, Kopenhag Polisine Paludan hakkında bir yanlışlık yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu